Skip to content

Ant Group Founder Jack Ma to Cede Control Following Restructuring

Shares of Chinese companies with major stakes in Ant Group rose on Monday after it was announced that Ant Group's founder, Jack Ma, would give up control of the company following a regulatory overhaul.

Jack Ma
Jack Ma

Shares of Alibaba, Longshine Technology Group, Jilin Zhengyuan, Shanghai Golden Bridge Infotech, Orbbec Inc, and Hundsun Technologies all increased in share value. The restructuring is meant to resolve issues that arose after Ant Group's $37 billion initial public offering was canceled in 2020, leading to speculation that Ma would have to give up control of the company.

Çin'in Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu Başkanı Guo Shuqing, 14 platform şirketinin finansal işlerinin "düzeltilmesinin" "temel olarak tamamlandığını" belirtti. Ancak, kalan birkaç sorunun hala ele alınması gerekiyor. Morgan Stanley, düzenlemelerin gevşetilmesi nedeniyle Alibaba'yı 2023'te Çin'in internet endüstrisi için "en iyi seçim" olarak seçti.

Ant Group'un ilk halka arzında, kotasyon düzenlemeleri nedeniyle muhtemelen bir gecikme daha yaşanacaktır. Çin'in yerel A-hisse mülkü, işletmelerin listeye alınması için kontrol düzenlemesinden sonra üç yıl beklemesini gerektirirken, bekleme Şangay'ın Nasdaq tarzı STAR iki yıl sürüyor ve Hong Kong'da bir yıl. Ant Group, halka arz başlatma gibi bir planın olmadığını açıkladı.

Comments

Latest